درباره نویسنده

حسن امین نویسنده ، قاضی ، مورخ و عالم شیعی لبنانی بود. وی نویسنده «دانشنامه اسلامی شیعه» است. آثار دائرةالمعارف الإسلامیة الشيعية (در چندین جلد) الموسوعة الإسلامية (ست أجزاء) مستدرکات أعيان الشيعة (عشرة أجزاء) الذكريات عصر حمد المحمود (عن تاريخ جبل عامل) من بلد إلى بلد حل وترحال الغزو المغولي قيم خالدة في التاريخ والأدب ثورات في الإسلام ثورة إيران في أصولها الشيعية دولة الموحدين على دروب باكستان صلاح الدين الأيوبي بين العباسيين والفاطميين والصليبيين الرضا والمأمون وولاية العهد الشهيد الأول محمد بن مكي الإسماعيليون والمغول ونصير الدين الطوسي الوطن الإسلامي بين السلاجقة والصليبيين إطلالات على التاريخ جبل عامل السيف والقلم جنكيز وهولاكو والغزو المغولي للبلاد الإسلامية ذكريات قضائية ووقفات عاطفية سراب الاستقلال في بلاد الشام صراعات في الشرق الأوسط غارات على بلاد الشام في خضم التاريخ مقالات في التاريخ والأدب من التاريخ قديما وحديثا من نوابغ خراسان من دفتر الذكريات الجنوبية لمحات من تاريخ التشيّع مظاهرات وثورات وحروب عربية سيرة السيد محسن الأمين نصوص القرآن في أمناء الرحمن

منابع مشابه بیشتر ...

5e3e9017e9772.JPG

مرجعیت علمی اهل بیت(ع) در روایات اهل سنت

عزالدین رضانژاد, حسین منافی

بدون تردید مرجعیت علمی، یعنی تبیین و تفسیر آیات مبهم و متشابه و بیان معارف و احکامی که به روشنی و صراحت در قرآن کریم نیامده، مانع برداشت نادرست و نزاع علمی در میان مسلمانان است. این امر از شئون و وظایف پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله است که پس از ایشان به اهل بیت علیهم السّلام واگذار شد. یکی از ادله مهم این مسئله که در منابع روایی اهل سنت نیز به آن پرداخت شده، روایات نبوی مورد پذیرش اهل سنت است. ایشان معتقدند اگر چیزی با سنّت نبوی که در راس آن سخنان رسول خداست اثبات شده باشد، حجت و معتبر است. احادیثی مانند ثقلین، مدینه العلم و سفینه نوح از جمله روایات بیان کننده مرجعیت علمی اهل بیت علیهم السّلام است که در این نوشتار با روش تحقیق تحلیلی- توصیفی و با مراجعه به منابع کتابخانه¬ای، چگونگی دلالت آنها بر مرجعیت علمی عترت پیامبرصلی الله علیه و اله با تکیه بر منابع مکتوب اهل سنّت بررسی شده است. در این جستار این نتیجه به دست آمده است که پاره¬ای از این احادیث تنها در مورد حضرت علی علیه السّلام وارد شده است، اما از آنجا که علم آن حضرت بعد از ایشان به دیگر امامان منتقل شده است، این شان شامل دیگر معصومین علیهم السّلام نیز خواهد شد.

5e2c16ff65307.JPG

ابن معقل حمصی و تشیّع امامی در حمص در سده‌های میانی

احمد خامه یار

سرزمین شام در حد فاصل سده‌های چهارم تا ششم هجری، در نتیجه روی کار آمدن دولت‌های شیعه در این سرزمین، شاهد گسترش چشمگیر تشیّع و پیدایش حوزه‌های شیعی در بخش‌هایی از آن، به ویژه در شهرهایی همچون حلب و طرابلس بوده است. با اینکه منابع تاریخ محلی و عمومی شام در دوره ایوبی و مملوکی، آگاهی‌های فراوانی درباره رجال شیعه در این سرزمین به دست داده‌اند، و با وجود حجم انبوه مقاله‌ها و تألیفاتی که در این موضوع منتشر شده است، اما هنوز ابعادی از تاریخ تشیع در شهرها و حوزه‌های مختلف شام مورد توجه قرار نگرفته و تاریخ‌نگاری جامعی در این باره انجام نشده است.