منابع مشابه بیشتر ...

5a2bafc62f782.JPG

تحولات اجتهاد شیعی: مکتب ها، حوزه ها و روش ها (5) اجتهاد بر محور عدالت و کرامت بشری

سید مصطفی محقق داماد

ملا محمد کاظم خراسانی يکی از نامدارترین فقهای قرن معاصر است و شيوه فقاهت صناعت محور را در مکتب نجف رهبری کرده است. او که به کمک شاگردان بر جسته اش نظريه پرداز نظام مشروطيت در ايران است، در گيرودار تشکيل اين نظام به صدور بیانه ها و نامه هایی دست یازيده که به دليل شخصيت و موقعيت ايشان همه را باید "فتوا" تلقی کرد و از نظر مبانی ، مستندات و توجیه فقهی مورد بازخوانی و بررسی قرار داد، و اصولا از هر فقهی انتظار همين است، که اظهارات رسمی و علنی وی مستند به مبانی فقهی او باشد. بازخوانی فتاوای ايشان موجب تقويت اين نظر است که اجتهاد شيعی می تواند بر محور اصول عقلانی عدالت و کرامت بشری انجام شود، به آن معنی که برای به دست آوردن احکام شرعی، اصول مزبور در طول ساير دلايل قرارگيرند نه در عرض. در اين مقاله سعی شده که با ارائه نمونه هایی از فناوای صادره در آن دوران توسط ايشان اين مدعا به اثبات برسد

5957b8d201e83.jpg

بقاع متبرکه نگرشی به منظر معماری امامزاده یحیی علیه السلام (همدان)

زهرا پورشعبانیان

بنای امامزاده یحیی در تاریخ 28 / 3 / 1354 به شماره 1286 / 3 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. امامزاده یحیی (علیه السلام)، یکی از یادگارهای ارزشمند و آثار شکوهمند دوران اسلامی در همدان می‌باشد که به لحاظ ساختار معماری و تزیینات وابسته به آن از جایگاه منحصر به فردی در هنر و معماری این شهر برخوردار است. با توجه به اهمیت بنای امامزاده یحیی (علیه السلام)، پژوهشگران مختلفی در خصوص آن مطالعه و تحقیق انجام داده اند. لیکن در این مقاله سعی گشته تا با بررسی ساختار معماری و تزیینات بنا (آجرکاری، گچ‌بری و کاشی‌کاری) اطلاعات مفیدی فراروی پژوهشگران قرار گیرد و ارزش این بنای مذهبی به عنوان بخشی از هویت مذهبی شهر همدان بر همگان آشکار گردد.

دیگر آثار نویسنده بیشتر ...

5c596c2eac978.JPG

سیری در تاریخ و جغرافیای سرزمین بحرین تحولات علمی و فرهنگی شیعی در بحرین

غلامرضا گلی زواره

در شماره خرداد 1391 به تقسیم بندی جغرافیایی بحرین به کهن و کنونی پرداختیم و درباره عظمت و قدرت شیعیان در گذشته و آثار بجا مانده از آن دوران تا به امروز مطالبی تقدیم کردیم و اینک در این شماره به تشکیل حوزه های علمی شیعی در بحرین و تعامل آنان با علمای ایران، و در نهایت به مهاجرت گروهی از علمای بحرین به ایران در زمان صفویه می پردازیم.

جغرافیا/آسیا/حوزه خلیج فارس
مقاله