اهل بیت،در قرآن کریم،روایت‌ها و عرف جامعه اسلامی بر چه کسانی اطلاق‌ می‌شود؟و نقش آنان در حیات جاودانه قرآن چیست؟پژوهش درباره این مسئله مجال‌ بیشتری می‌خواهد،ولی این نوشتار می‌کوشد به‌طور فشرده و با استناد به منابع معتبر،به‌ بررسی اجمالی آن بپردازد. بی‌تردید،این مسئله از آغاز پیدایی مباحث تفسیری و کلامی در جهان اسلام همواره‌ مورد توجه اندیشمندان این حوزه‌ها بوده است،ولی اهمیت آن در اندیشه اسلامی به‌ویژه‌ در عصر حاضر چنان است که امکان پژوهش‌های بسیار درباره آن وجود دارد. در این نوشتار،روشن می‌شود که اهل بیت تنها بر گروه اندکی از خاندان‌ پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و اله و سلم اطلاق می‌گردد که بنابر صراحت بیان آن حضرت،میان‌ آنان و قرآن پیوندی همیشگی برقرار است.این پیوند ابدی،جایگاه ویژه‌ای را برای‌ اهل بیت علیهم السلام در کنار قرآن رقم زده است که اگر به دقت بررسی شود،ره‌آورد ارجمندی را درباره حیات جاودانه قرآن در پی خواهد داشت.نگارنده می‌کوشد تا با این رویکرد،به مطالعه پیوند قرآن و اهل بیت بپردازد.

دیگر آثار نویسنده بیشتر ...

5863ba0014107.png

تحلیل و بررسی سیر تطور و تکامل نظریه ولایت فقیه در اندیشه فقهای شیعه (با تاکید بر نظریه ولایت مطلقه فقیه امام خمینی (ره) )

ابراهیم کلانتری

علمای بزرگ شیعه سعی کرده‌اند جداگانه یا در لابه‌لای مباحث خود اشاراتی عمیق و یا کوتاه به نظریه ولایت فقیه داشته باشند. هر قدر به لحاظ زمانی به دوره معاصر نزدیک‌تر می‌شویم مباحث مربوط به این نظریه گسترده‌تر و عمیق‌تر می‌شود که سرآمد همه آنها نظریه ولایت مطلقه فقیه امام خمینی است. نوشتار حاضر بر آن است تا مراحل تولد، تکوین و تکمیل این نظریه سیاسی ناب را مورد بحث قرار دهد.

روحانیت و حکومت/حکومت/ولایت فقیه
مقاله